Jubileusz 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego

Jubileusz 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego

Rok 2017 jest wyjątkowy dla naszego Zgromadzenia. 25 stycznia przypadła czterechsetna rocznica pamiętnego wystąpienia św. Wincentego. Wezwanie do chorego i jego spowiedź z całego życia spowodowała przemianę w życiu naszego Założyciela. Dostrzegł potrzeby ubogiego ludu wiejskiego i wygłosił w Folleville kazanie o spowiedzi generalnej, zwane I kazaniem misyjnym. To wydarzenie dało początek charyzmatu i założenia Zgromadzenia Misji, a następnie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
Obchody jubileuszowe w Krakowie rozpoczęliśmy 23 stycznia Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp Damian Muskus. Eucharystii towarzyszył chór Sióstr Miłosierdzia i kleryków naszego seminarium. Po zakończeniu liturgii otwarto w naszym muzeum wystawę „Realizacja powołania w Rodzinie Wincentyńskiej”.
Drugiego dnia Mszy św. przewodniczył ks. bp Paweł Socha. Udzielił on święceń diakonatu dwóm alumnom: Jerzemu Rutkowskiemu i Janowi Prackiemu. W homilii przypomniał, czym jest posługa diakona oraz o wymiarze służby, którą będą pełnić przez całe życie kapłańskie.
Trzeci dzień obchodów jubileuszu to w naszym kościele odpust ku czci Nawrócenia św. Pawła. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a po mszy świętej odbył się koncert Chóru Mariańskiego pod dyrekcją p. Jana Rybarskiego.