Formacja sportowa

Formacja sportowa

Nadchodzi jesień. Drzewa z wolna stroją się złocistym listowiem. Dni stają się coraz krótsze. Lasy witają miłośników grzybobrania. To także czas, który skłania do refleksji. Do rozważania i podsumowania. Dlatego też, tekst ten poświęcam sprawozdaniu z jubileuszowego, bo 50. sezonu Kleryckiej Ligi Piłkarskiej, który zakończył się bagatela trzy miesiące temu.

Owszem, gramy w piłkę nożną. I to nie sami, gdyż samemu, to można co najwyżej żonglerkę poćwiczyć. Wespół z Braćmi: Dominikanami, Salezjanami, Paulinami, Jezuitami, Sercanami i klerykami z Seminarium Archidiecezji Krakowskiej, stanęliśmy w szrankach piłkarskich rozgrywek. Skąd taki pomysł? Jak to się odbywa? Po co to wszystko? Zapraszam do wnikliwej lektury.

Skąd taki pomysł?

Pierwsza edycja Kleryckiej Ligi Piłkarskiej odbyła się w 1969 r. Jej pomysłodawcą, a zarazem pierwszym organizatorem był nie kto inny, jak… Karol Wojtyła, ówczesny arcybiskup metropolita krakowski. Liga miała służyć: krzewieniu idei braterstwa, lepszego poznania się między alumnami, jak i stanowić przyczynek do rozwoju fizycznego. Na tych fundamentach budowano kolejne sezony Ligi, aż do dziś. Warto wspomnieć o wymiarze duchowym tych spotkań. Przed każdym z meczów modlimy się wspólnie, a po zakończonym meczu odbywa się spotkanie u gospodarzy danej rozgrywki, na którym dzielimy się naszym doświadczeniem odkrywania Pana Jezusa w codzienności.

Tytuły…

Najwięcej tytułów mistrzowskich w blisko pięćdziesięcioletniej historii Ligi zdobyli Salezjanie – 15. Kolejno: 12 – WSD Kraków, 5 – Kapucyni, 4 – Michalici, 3 – Sercanie, 2 – Bernardyni, 1 – WSD Śląsk, Paulini i… Misjonarze (w sezonie 1989/90). Ostatnich dwóch sezonów nie udało się niestety dokończyć. Obrońcami tytułu z sezonu 2015/16 są klerycy z seminarium archidiecezjalnego w Krakowie.

Jak to się odbywa?

Do ostatnich rozgrywek zgłosiło się siedem, wspomnianych przeze mnie powyżej, drużyn. Grały one ze sobą na zasadzie: każdy z każdym – w formule ligowej. Najlepsze cztery zespoły fazy zasadniczej spotkały się ze sobą w półfinałach. Każda kolejka ligi posiadała tzw. widełki terminarzowe. To znaczy, że w obrębie podanych dat, należało rozegrać daną kolejkę. W wypadku ich nie rozegrania, drużynom groził walkower. 50. edycja Ligi posiadała: swoją stronę internetową: www.seminarium.misjonarze.pl/ligaklerycka, oficjalną modlitwę Ligi (zamieszczona na końcu artykułu), patronat honorowy Metropolity Krakowskiego oraz Księdza Wizytatora Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji oraz wielu zaangażowanych w to dzieło Współbraci z Seminarium Księży Misjonarzy i Braci z pozostałych seminariów.

A po meczu…

Mecze rozgrywaliśmy na boiskach typu orlik. Graliśmy: bramkarz + sześciu w polu. Każda z drużyn posiadała swojego Lidera, który to mając do dyspozycji Bazę Ligi (arkusz Google, gdzie zawierają się istotne informacje dotyczące bieżącej edycji), kontaktował się z Liderami pozostałych drużyn w celu rozegrania spotkań. Wszystkie mecze posiadały swojego gospodarza, który rezerwował boisko i zapraszał sędziego. Po meczu drużyna gospodarzy, zapraszała do siebie Braci gości, aby razem spędzić czas na: rozmowie, modlitwie i poczęstunku.

Pomeczowa integracja

Ostatni sezon

50. edycja Kleryckiej Ligi Piłkarskiej zakończyła się Victorią drużyny…, ale o tym za chwilę. Wpierw zapraszam do prześledzenia drogi, jaką podążali alumni – piłkarze w ostatnim sezonie Ligi.  

I kolejka

Jeszcze w listopadzie nasza drużyna mierzyła się z duchowymi synami św. Dominika. Na popularnej „Jadwidze”, w iście angielskiej aurze, jako gospodarze tego meczu nie okazaliśmy się zbyt gościnni. Wygraliśmy 6:1. Strzelcy bramek z tego meczu: dla Misjonarzy – Karol Bodziacki i Marek Kliszczak x 2, Kamil Laba i Piotr Ciapała x 1, dla Dominikanów – Jan Smaga. Po meczu odbyło się miłe spotkanie w stradomskim seminarium, na którym dowiedzieliśmy się m.in., że Bracia Dominikanie odmawiają Liturgię Godzin w języku łacińskim.

Misjonarze – Dominikanie 6:1
Sercanie – Salezjanie 3:8
Jezuici – Paulini 6:5 

II kolejka

W grudniu zagraliśmy na wyjeździe z Salezjanami. Mocna, wybiegana i dobrze zorganizowana drużyna gospodarzy wygrała z nami 6:2. Strzelcy bramek tego spotkania: dla Salezjanów – Dawid Wilkos x2, Damian Mackiewicz, Michał Słojewski oraz Adrian Arkita; dla Misjonarzy – ks. Szczepan Szpoton CM, Hubert Kowalewski. Po zakończonym spotkaniu Salezjanie ugościli nas w swoich progach.

Salezjanie – Misjonarze 6:2
Dominikanie – Sercanie 7:7
Paulini – Diecezja 2:3

III kolejka

Jezuici – Salezjanie 5:6
Diecezja – Dominikanie 0:3
Sercanie – Paulini 1:6

IV kolejka

W trzeciej kolejce Ligi nasza drużyna pauzowała. W następnej mierzyliśmy się z zespołem Paulinów. Początek meczu był dość wyrównany, jednak z czasem to drużyna duchowych synów św. Wincentego narzuciła swój styl gry. Efekt? Wygrana 7:2. Bramki dla Misjonarzy strzelili: Kamil Laba x4, Marek Kliszczak x2 i Piotr Ciapała. Dla Paulinów: Kacper Borkowski i Patryk Mazgaj. Niestety mecz ten został zapamiętany także ze względu na kontuzję jakiej nabawił się ceremoniarz, Misjonarzy Łukasz Jędra. Po spotkaniu na boisku odbyło się wspólne posiedzenie w paulińskim seminarium na Skałce.

Paulini – Misjonarze 2:7
Dominikanie – Jezuici 3:4
Salezjanie – Diecezja 3:3

V kolejka

W kolejnym spotkaniu miały miejsce derby Starego Miasta. Misjonarze vs. Diecezja. Ten mecz rokrocznie mobilizował obie strony Wawelskiego Podzamcza. Tym razem, dzięki konsekwencji i dyscyplinie, w defensywie Misjonarze rozgromili Braci zza miedzy aż 8:1. Bramki dla biało-czarnych zdobyli: Kamil Laba x2, Artur Wojcieszak x2, Marek Kliszczak, Piotr Ciapała, Hubert Kowalewski i Dominik Ciach.

Misjonarze – Diecezja 8:1
Jezuici – Sercanie 4:1
Paulini – Dominikanie 5:4

VI kolejka

W przedostatniej kolejce fazy zasadniczej czekał nas najdłuższy wyjazd sezonu do Dobczyc, gdzie gościli nas Sercanie. Spotkanie rozgrywane w strugach deszczu zakończyło się wynikiem 0:6 na korzyść Misjonarzy. Bramki zdobywali: Marek Kliszczak x3, Dominik Ciach x2 i Artur Wojcieszak.

Sercanie – Misjonarze 0:6
Dominikanie – Salezjanie 0:3
Diecezja – Jezuici 0:3

VII kolejka

W ostatniej kolejce przed fazą play-off czekała nas rywalizacja z zespołem Jezuitów. Pogoda na ten dzień była wręcz tropikalna. Niestety, nasz zespół zmagał się z coraz większą liczbą kontuzji. Swoją niedyspozycję zgłaszali: furtianin Michał Adamczyk i wicedziekan Marek Kliszczak. Zabrakło też naszego diakona – Kamila Laby. Przegraliśmy z kretesem aż 2:7. Bramki dla duchowych synów św. Ignacego zdobywali: Piotr Marmuszewski x3, Karol Cygan x2, Mateusz Duszyński i Mateusz Odachowski. Dla nas: Wojciech Kaczmarek i Artur Wojcieszak.

Misjonarze – Jezuici 2:7
Diecezja – Sercanie 0:3
Salezjanie – Paulini 3:0

Klerycka Liga Piłkarska 2018/ 2019 – tabela po fazie zasadniczej

L.p. Nazwa seminarium Mecze Punkty Bramki + Bramki – Bilans Bramek
1 WSD Towarzystwa Salezjańskiego 6 16 29 13 16
2 WSD Towarzystwa Jezusowego 6 15 29 17 12
3 WSD Księży Misjonarzy 6 12 31 17 14
4 WSD oo. Paulinów 6 6 20 24 -4
5 Kolegium Filozoficzno-Teologiczne OO. Dominikanów 6 4 18 25 -7
6 WSD Księży Sercanów 6 4 15 25 -10
7. WSD Archidiecezji Krakowskiej 6 4 7 22 -15

Półfinały

W półfinale nasza drużyna mierzyła się z Jezuitami. Poprzedni mecz zakończony wysoką porażką Misjonarzy, skutkował wzmożeniem przygotowań taktyczno-fizycznych. W efekcie, spotkanie rozgrywane w Nowej Hucie było bardzo zaciętym widowiskiem, w którym to szala zwycięstwa co rusz przechylała się to w jedną, to w drugą stronę. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali Jezuici, którzy zwyciężyli 4:3. Bramki dla Jezuitów: Piotr Marmuszewski x2, Karol Cygan i Mateusz Duszyński. Dla Misjonarzy: Piotr Ciapała, Hubert Kowalewski i Kamil Laba. Po półfinale czekało nas przyjazne spotkanie u Braci Jezuitów, gdzie mogliśmy wymienić się naszymi doświadczeniami na drodze powołania kapłańskiego, a także duchowości na których wzrastamy.

Salezjanie – Paulini 5:3
Jezuici – Misjonarze 4:3

Wielki Finał

Dzień 17 czerwca przeszedł do historii, jako dzień rozstrzygnięć jubileuszowego 50. sezonu Kleryckiej Ligi Piłkarskiej. Przestrzenią, która miała dać odpowiedź na najważniejsze pytania bieżącego sezonu, był kompleks Braci Salezjanów – popularne Don Bosco Camp. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Taktyka. Zaproszenia. Nastawienie. Kibice. Filmiki promujące. Nagrody. W tym miejsce dziękuję dwom współbraciom: Łukaszowi i Hubertowi, którzy pomogli w wyborze i zakupie nagród dla uczestników Ligi. Dziękuję też ks. Rektorowi Pawłowi Holcowi CM za sponsorowanie tychże nagród, jak i salonowi sportowemu „Kraksport” za życzliwe i profesjonalne podejście do naszych zakupów.Mecz o trzecie miejsce zaczął się po naszej myśli. Prowadziliśmy już 2:0. Wszystko wskazywało na to, że za chwilę zdobędziemy trzecią bramkę. Niestety, krótką nieuwagę naszej obrony wykorzystali skrzydłowi Paulinów. 2:2. Dogrywka niczego nie zmieniła. Czekała nas seria rzutów karnych. A w nich była lepsza drużyna  Paulinów. Bramki dla Misjonarzy: Kamil Laba x2; dla Paulinów: Abraham M’Bali x2.W finale Salezjanie wygrali z Jezuitami 6:3. Po meczach spotkaliśmy się u Salezjanów na wspólnej agapie. Było dużo rozmów, uśmiechu i boiskowych wspomnień. Na zakończenie miała miejsce gala finałowa, pełna nagród i gratulacji.

III miejsce: Paulini – Misjonarze 2:2  4:3k
Finał: Salezjanie – Jezuici 6:3

Radość zwycięzców – Salezjanie z tytułem mistrzowskim!

Wyniki sezonu 2018/2019:

I miejsceSalezjanie
II miejsceJezuici
III miejscePaulini
IV miejsceMisjonarze
Król strzelcówPiotr Marmuszewski SJ (14 bramek)
Najlepszy gospodarzMisjonarze

Kadra Misjonarzy na sezon 2018/2019:

Bramkarz: Dawid Talaga (Seminarium Internum)
Obrońcy: Karol Bodziacki (Int.),Wojciech Kaczmarek – kapitan (IV rok), Marek Kliszczak (IV), Hubert Kowalewski (IV)
Pomocnicy: Michał Adamczyk (IV), Dominik Ciach (IV), Dominik Jemielita (III), Łukasz Jędra (IV), Kamil Laba (V), ks. Szczepan Szpoton CM
Napastnicy: Piotr Ciapała (I), Michał Radziwiłł (III), Artur Wojcieszak (V)

Skład naszej drużyny w meczu o 3. miejsce

Gramy też na hali!

Dodam, że nasza drużyna uczestniczyła w XI Mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych i zakonnych, które odbyły się w Warszawie pod koniec lutego br. I to z niezłym rezultatem. Zajęliśmy bowiem siódme miejsce na ponad sześćdziesiąt Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce! No dobrze, przyjechało ich nieco mniej na turniej, bo dziewiętnaście, atoli i tak występ ten uważamy za spory sukces. Wicemistrzami Polski zostali nasi Bracia Salezjanie! Przez całe mistrzostwa kibicowaliśmy sobie wzajemnie, wespół z Salezjanami, Redemptorystami i… WSD z Rzeszowa.

Piłka, basen, rower…

Sport jest ważną przestrzenią naszej codzienności. Dzięki wspólnej grze i treningom możemy umacniać więź braterstwa i uczyć się jak efektywnie wykorzystywać czas. Jako zeszłoroczny „sportowy” (alumn odpowiadający za sprawy sportowe w seminarium) jestem niezmiernie wdzięczny Panu Bogu za wielkie zaangażowanie Współbraci! Za to, że jest po prostu z kim pobiegać i poćwiczyć. Dość powiedzieć, że cały IV i V rocznik regularnie kopie popularną futbolówkę! Wśród nas znajdują się miłośnicy basenu – najwięcej pływaków jest na I roku, jak i kolarstwa – prym wiedzie II i III rocznik. Są wśród nas też atleci, regularnie korzystający z siłowni. Występują również biegacze – na czele z ks. dyrektorem Szczepanem. W ostatnich latach, ku krzewieniu ducha sportu, rozgrywamy wewnętrzne seminaryjne mistrzostwa: w futbol stołowy (pop. „piłkarzyki”), tenis stołowy (pop. „ping pong”) i… bilard. Każde takie wydarzenie spaja naszą braterską wspólnotę.

Po co to wszystko?

Święty Wincenty a Paulo, powiedział niegdyś tak: Chrystus jest wzorem wszelkich cnót. Jeżeli pozwolicie Mu działać w was, będzie działał dla was i przez was. A zatem, to wszystko, co powyżej ująłem jest po to, by odkryć obecność Pana Jezusa i pozwolić Mu w nas działać. W zwycięskim bilardowym frame’ie, w zremisowanym meczu Ligi, czy w przegranym spotkaniu futbolu stołowego. W życiu, w codzienności. Tak, by coraz lepiej Jego poznawać, z Nim się zaprzyjaźniać. Szukać Go we Współbracie, który potrzebuje pomocy, jak i w tym, który powie dobre słowo. Jestem Panu Bogu wdzięczny za pomoc Współbraci w organizacji 50. edycji Kleryckiej Ligi Piłkarskiej! Za modlitwę, za rady, za obecność. Jest to wydarzenie, które jednoczy nas i buduje braterską nić nie tylko w naszej wspólnocie, ale i pomiędzy alumnami różnych seminariów. Różnych zgromadzeń, zakonów. Różnych duchowości. Różnego czasu formacji, czy stroju. Jednej Drogi. Jednej Prawdy. Jednego Życia. Jednego Pana, Jezusa Chrystusa.

kl. Wojciech Kaczmarek

Więcej zdjęć znajduje się na stronie: Galeria meczowa.

Modlitwa Klerycką Ligę Piłkarską autorstwa dk. Kamila Laby CM